Kapitola 1.

4. února 2016 v 11:20 | Kiwi |  Procitání
-POPIS-
Farelonská princezna Jenny si až do sedmnáctých narozenin žila docela hezky; měla přátele, milující rodiče, povinnosti zvládala a snad nic jí nechybělo ke štěstí. Jenže teď je všechno jinak.

Jenny získá v den svých sedmnáctin přesně rok na to, aby svůj život změnila k nepoznání. Musí si vybrat jako ženicha jednoho ze dvou absolutně neznámých princů, učit se vládnout a konečně získat obrázek o stavu země, která je na pokraji rozpadu. V královských rodinách mezitím zuří tiché, diskrétní a krvelačné války o trůny, nepřátelé doráží ze všech stran a uvnitř hranic vládnou vzpoury a rebelie. Jenny začíná veřejné lhaní o míru a bezpečí přerůstat přes hlavu a její svět se obrací v naprostý chaos. Navíc stále ještě nemá svého vyvoleného...


KAPITOLA 1.

Když se Jenny probrala, venku už bylo světlo. Ptáci cvrlikali a záclonky v okně se vlnily ve svěžím jarním vánku. Rozespale se převrátila na druhý bok a zavřela oči. Chtěla ještě spát... užít si teplo, pohodlí, klid...

V tu chvíli se ozvalo zaklepání na dveře a dovnitř vešla usměvavá dívka. Krátké hnědé vlasy měla stažené do drdolu a nervózně si pohrávala s lemem sukně. ,,Dobré ráno, princezno. Vyspala jste se dobře?" Nová služebná, Mel, neměla ani patnáct let. Pocházela z velmi chudé rodiny a musela vydělávat, aby uživila sebe a dva mladší bratry. Její otec zemřel při občanské válce a matce nedávno selhalo srdce. Jenny se donutila k úsměvu a zamrkala. ,,Ano, ano... děje se něco?" Snídani si obvykle nechávala nosit do postele, na oběd bylo ještě brzy a všechny vyučovací hodiny měla tento měsíc naplánované na odpoledne. Tak o co mohlo jít? ,,Královna si přeje, aby bylo vše dokonale připraveno. Princezniny narozeniny jsou velká událost. Jste očekávána za dvě hodiny v malém salonku," vysvětlila Mel. Jenny nevěděla co říct. Paměť se jí začala vracet teprve teď. Dnes měla sedmnáct let. Po dnešku už její život nebude nikdy jako dřív. ,,Až za dvě hodiny?" zeptala se nechápavě. Dívka se pousmála. ,,Princezna musí na svůj velký den vypadat perfektně. Brzy dorazí vaše komorné. Mají pro vás připraveny krásné nové šaty." Jenny se znovu skácela na polštář. Připadalo jí, že se bude strojit do rakve. Že se bude oslavovat její pád. Bylo jasné, že tenhle den jednou přijde, a Jenny se na to snažila prostě nemyslet. Jenže teď přišel. Tak brzy.

,,Dobře...díky, Mel. Můžeš jít." Děvčátko se mírně uklonilo a s tichým klapnutím opustilo ložnici.

Jenny neměla ponětí, co bude dělat. Vůbec nad tím nepřemýšlela. Nechávala všechno náhodě, říkala si, že až to přijde, bude to pro ni snadné. Jenže nebylo. Jenny nebyla připravená na nic z toho, co jí mělo čekat. Na volbu strany. Na sňatek. Na korunu.

Neměla zdání, co obnáší být královnou. Vše, co potřebovala, se měla naučit během následujícího roku. Jen jeden hloupý rok na všechno. Až bude slavit příští narozeniny, bude zároveň oslavovat i korunovaci, svatbu a přijímání. A Jenny se nechtělo ani do jednoho.

Opět se ozvalo zaklepání. ,,Dále," řekla s povzdechem. Dveře se otevřely a do ložnice vešlo pět komorných. Nesly nádherné karmínové šaty, spoustu šperků, různé voňavky, mýdla a zkrášlovací prostředky. Přišly vzít Jenny její bezstarostnost.

Během následující hodiny v ní narůstal strach natolik, až měla pocit, že omdlí. Komorné ji vykoupaly, nádherně učesaly a právě teď jí utahovaly temně rudý korzet. Jenny vypadala nádherně, kouzelně. Ale její pohled v zrcadle byl prázdný. Ještě nechtěla, aby to přišlo. Nebyla připravená - a ani si nepřála být. A už vůbec ne na vdávání. Vždyť ty kluky ani neznala! Co když si ani jednoho neoblíbí? Jak ji někdo může nutit k výběru mezi dvěma princi, kteří ji rovněž v životě neviděli, a to přímo do manželství?

Navíc, výběr ženicha jí určí i stranu, ke které se přidá. Farenolská monarchie se po sáhodlouhé občanské válce rozdělila na tři části; na farmáře, chudé sedláky a vesničany, a na dvě provincie. Na západě se usadili mágové, léčitelé, filosofové, učenci. Lidé, kteří nestáli o válku, a raději se zajímali o život a lásku. Na východě zůstali původní vzbouřenci, kteří vyžadovali silnější armádu a obranu města. Dokázali přežít v divočině, byli to lovci a zápasníci.

Po rozdělení byl nějakou dobu klid, jenže pak přišli noví vzbouřenci, kterým se zdálo, že druhé provincii je nadržováno, a ti se objevovali na obou stranách. Oblasti se navzájem nesnášely a začaly se od sebe oddělovat - dokonce si každá zvolila vlastní centrum a vlastního panovníka. Aby se zabránilo další vlně války, vymyslela se spousta pravidel, která ukazovala národu toleranci a rovnocennost obou provincií. A tohle bylo jedním z nich.

Jako princezna z Farenolu, centra, podle kterého byla pojmenována celá monarchie, se Jenny narodila nestranná, neutrální. Jenže takhle směla zůstat maximálně do osmnácti.
Kvůli rovnováze se vždy, když přišel čas, pořádaly velké magické rituály. Byliny a speciální séra zařídily, že královny z Východu, Západu i z Centra počaly v jeden den a jejich těhotenství trvalo nachlup stejnou dobu, rovných 275 dní. Vládkyním provincií se vždy rodila dvojčata opačného pohlaví, u královny z Farenolu jen jeden potomek, v tomto případě dívka. A ta si musela vybrat jednoho z princů, který se stane jejím manželem, což byl na východní straně princ Alexander, na západní princ Samael (Jenny si jejich existenci až do dneška ani pořádně neuvědomovala, a teď se má za jednoho vdát?!). Druhý ze sourozenců získá vládu nad provincií. Na opačné straně připadne provincie chlapci. A tady to přicházelo.

Princezna se musí stát součástí opačné strany, než bude ta jejího druha. A Jenny se za žádnou cenu nemínila přidat k Východu. Prostě ne .Nesnášela válku.

Jedna z komorných jí zrovna do vlasů vsouvala sponu, když Jenny, ponořená v myšlenkách, tiše zaúpěla. ,,Co se děje? Bolí vás něco?" ,,Ne, nic, to je v pořádku..." zabručela Jenny. Ve skutečnosti jí vlasy tahaly a v korzetu skoro nemohla dýchat, ale neměla čas se tím zaobírat. Mohla se jen trápit nad krutou skutečností, že nemá na výběr. Že aby mohla žít alespoň z části tak, jak chtěla, musí si - i když ho vůbec neznala - prince Alexandra vzít.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
You must just try, try and try again...